TOP 5 atrakcji Dolnego Śląska

158

Województwo dolnośląskie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, którą zawdzięcza cennym zabytkom, pięknej przyrodzie i świetnym warunkom do aktywnego wypoczynku. Jednak które z atrakcji można uznać za prawdziwą wizytówkę regionu?

Polska Organizacja Turystyczna wytypowała 5 najważniejszych atrakcji województwa i zorganizowała plebiscyt, którego celem było wyłonienie największego hitu regionu.

zamek-ksiaz

Fot. wikimedia commons

Zamek Książ w Wałbrzychu

Aż 56,1 proc. uczestników głosowania uważa, że to Zamek Książ w Wałbrzychu zasłużył na miano flagowej atrakcji Dolnego Śląska. Zamek, będący jedną z największych budowli historycznych w Polsce, został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Na przestrzeni dziejów zamek wielokrotnie zmieniał swych właścicieli, ale największy wpływ na jego dzisiejszy kształt miała magnacka rodzina Hochbergów.

karkonoski

Fot. wikimedia commons

Karkonoski Park Narodowy

Na drugiej pozycji uplasował się Karkonoski Park Narodowy, który zdobył 18,2 proc. głosów. Park, usytuowany w Sudetach Zachodnich, obejmuje obszar szczytowych partii Karkonoszy wraz z Śnieżką. Karkonoski Park Narodowy, utworzony w 1959 roku, zajmuje łączną powierzchnię 5548 ha.

wroclaw-stare-miasto

Fot. wikimedia commons

Stare Miasto we Wrocławiu

Trzecie miejsce w plebiscycie zajęło Stare Miasto we Wrocławiu, które jest największą atrakcją województwa dolnośląskiego według 15,7 proc. głosujących. Sercem Starego Miasta jest rynek wytyczony około 1240 roku.

Na terenie i w okolicach wrocławskiej starówki znajduje się wiele historycznych budowli, cennych zabytków, muzeów oraz galerii. Stare Miasto, na którym nie brakuje też hoteli, restauracji i pubów, jest również miejscem organizacji licznych uroczystości oraz imprez kulturalnych i rozrywkowych.

wejscie-do-kopalni

Fot. wikimedia commons

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Miejsce tuż za podium należy do Kopalni Złota w Złotym Stoku, na które oddano 5,6 proc. głosów. Historia wydobycia złota w tym rejonie sięga pierwszego tysiąclecia naszej ery. W XVI wieku, czyli w czasach świetności kopalni, Złoty Stok dostarczał około 8 proc. europejskiej produkcji złota. Ostatnią kopalnię w Złotym Stoku zamknięto w 1961 roku, natomiast w 1996 roku uruchomiono tu Podziemną Trasę Turystyczną „Kopalnia Złota”.

panorama-raclawicka

Fot. wikimedia commons

Panorama Racławicka we Wrocławiu

Na ostatniej pozycji w plebiscycie uplasowała się Panorama Racławicka we Wrocławiu, która zdobyła 4,4 proc. głosów. W muzeum zobaczyć można słynny obraz cykloramiczny „Bitwa pod Racławicami”. Dzieło powstało w latach 1893-1894 i zostało namalowane przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka.